İletişim Fakültesi


Objektifini Yüreğine Takan Çocuklar

Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Haber Ajansı (AKİL) üyesi öğrencilerin ürettiği inceleme, röportaj ve spor temalı özel haberlerden oluşan ‘Objektifini Yüreğine Takan Çocuklar’ adlı kitap raflarda. Literatürk Yayınları tarafından yayımlanan kitapta 34 Akdeniz İletişim öğrencisinin 62 özel haberi yer alıyor. Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi bünyesinde 2010 yılında kurulan Akdeniz İletişim (AKİL) Haber Ajansı öğrencilerinin, Akdeniz İletişim Gazetesi ve Atölye Dergisi’nde yayınlanan haberlerinden derlenen ‘Objektifini Yüreğine Takan Çocuklar’ adlı kitap raflardaki yerini aldı. Önsözünü Türk gazeteciliğinin röportaj duayeni ressam, gazeteci ve yazar Fikret Otyam’ın yazdığı kitapta 34 öğrenciye ait toplam 62 özel haber yer alıyor. Şimdi hasat zamanı diyerek kitaba dair düşüncelerini dile getiren Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Bilal Arık “Akil Haber Ajansı yine bir ilki gerçekleştirdi. Öğrencilerimiz verdikleri emeğin karşılığını bu kitapla aldıkları için çok mutlular, onlar için şimdi hasat zamanı. Başta Editörü Yrd. Doç. Emel Arık’a, değerli öğrencilerine ayrıca ajansa destek veren tüm öğretim elemanlarımıza teşekkürlerimi iletiyorum. Kitabın önsözünü yazan usta Fikret Otyam’a da sonsuz minnetlerimi sunuyorum” dedi.
856

Kitabın editörlüğünü üstlenen Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Emel Arık ise ‘Objektifini Yüreğine Takan Çocuklar’ın öyküsünü şöyle anlattı: “Kentiyle sınırlı kalmayan bir evrende gezinen bu çocuklar, Ahmed Arif’in Fikret Otyam için dediği gibi ‘objektifini yüreğine taktı’… İl il, köy köy dolaşarak hiç tanımadıkları yerlerde, görmediklerimizi gösterdi, duymadıklarımızı duyurdu, duyup da unuttuklarımızı hatırlattı. Bilinenden, tanınandan ziyade bilinmeyeni buldu, popüleri değil sıradanı seçti. Gün oldu taş yedi, gün oldu taş olup ayağa değdi. 34 öğrenci tam 62 röportaj ile bu kitaba hayat verdi. Röportajın içeriksel anlam yitimine uğradığı şu günlerde, kafa tutarcasına; düşünen, merak eden, kaygı güden, sorgulayan, soran, sadece sorduğu soruları yazıya döken değil, aldığı yanıtları yorumlayan, gözlemleri ve araştırmaları ile harmanlayan Akil’in amatör muhabirleri, gazetecinin ‘ben’ demediği, kolektifi benimsediği, kamusaldan yana tavır aldığı, laubalilikle samimiyeti karıştırmadığı, durması gereken noktayı bildiği gibi erişmesi gereken hedeften de vazgeçmediği zamanlara duyulan bir özlemle kaleme aldı bu kitapta yer alan her bir röportajı özenle hazırladık.”
‘Dört yıllık emeğin ürünü’
Akdeniz İletişim Fakültesi Gazetecilik 4’üncü sınıf öğrencisi ve Akil Haber Ajansı Editörü Nagihan Ünlü ise kitaba dair: “Ajansın kuruluşundan itibaren bugüne kadar çok yol kat ettik. Şimdi de dört yılın bilgi birikimini sayfa sayfa işlemiş olduk. Bu süreçte bizimle birlikte olan tüm hocalarıma, ayrıca omuz omuza haber ürettiğimiz tüm arkadaşlarıma çok teşekkür ederim” şeklinde konuştu. Bir diğer objektifini yüreğine takan çocuk Akdeniz İletişim Fakültesi Gazetecilik 4’üncü sınıf öğrencisi ve Akil Haber Ajansı Muhabiri İlayda Girginer ise kitaba ilişkin duygularını şu sözlerle dile getirdi: “Biz tüm bu haberler için her şeyden önce çok büyük emek harcadık. Kitapta yer alan haberler sadece birer röportaj, haber ya da inceleme değil. Hepsi yaşanmışlık ve farkındalık. İşte bu yüzden tüm röportajlarımızı diğer insanlarla paylaşmak bizim için inanılmaz değerli.” Akdeniz İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü mezunlarından, kitapta haberleri de yer alan Tevfik Altın ise dört yıllık bu süreci şöyle anlattı: “Ajansın ilk kuruluşundan beri buradaydım. Dört yıl içinde çok fazla tecrübeye ve güzel anılara sahip oldum. Mezun olmama rağmen hala bu ailenin bir üyesiyim ve şimdi de bu kitapla mutluluğumuzu taçlandırıyoruz.” Akdeniz İletişim Fakültesi Gazetecilik 3’üncü sınıf öğrencisi ve AKİL haber Ajansı Muhabiri Selen Neziroğlu ise ‘Objektifini Yüreğine Takan Çocuklar’ için şu sözleri sarf etti: “Dört yıllık bir süreçte büyük birikimlerle hazırladığımız haberlerin bir araya gelme düşüncesi bizi çok heyecanlandırmıştı. Şimdi kitabı elimize aldığımızda da aynı heyecanı yaşıyoruz. Kitabı okuyacak herkesin aynı keyfi almasını diliyoruz.”


Son Güncelleme : 24 Ağustos Çarşamba 2016
100